Az íjcsatáról általában

Az íjcsata egy stratégiai játék, amely a kiütő és a paintball mintájára épül.

Mivel változtak az eszközök, így a kislabda és a marker helyett íj és szivacs végű nyílvesszőt használunk, melyekkel sokkal változatosabb játékmeneteket lehet kivitelezni, a játékos versenyek tárháza szinte végtelen.

Az íjcsatát külföldön sokan játsszák, hazánkban pedig elterjedőben van, és talán a kevésbé ismertsége miatt nyújt kellemes meglepetés. A játék nem igényel különleges védőfelszerelést, ruházatot, mert kevésbé kellemetlen, mint a paintball.

Az íjak és a vesszők igénytelensége miatt akár 0 fok alatt is játszható, amennyiben a talaj megengedi. A játék nyomán nem keletkeznek festéknyomok, így akár télen vagy esős időben tornateremben, vagy más esővédett, de egyébként más célra használt helyiségben is játszható.

A tornatermi eszközökből, (pl. szivacsok, szekrények, padok) két perc alatt fedezékek építhetők, így egy teljes kalandjáték állhat össze. A játékban kiélhetjük a kaland és a verseny utáni vágyunkat, fejleszthetjük kreativitásunkat, erősíthetjük az összetartozás érzését, de becsületességre és önfegyelemre is tanít.

 

^

SZÁMHÁBORÚ ÉS BÚJÓCSKA KEVERÉKE

Az íjcsata tulajdonképpen a gyerekkorunkból jól ismert kidobós, számháború és bújócska keveréke, csak éppen sokkal kihívóbb, életszerűbb és kifinomultabb ezeknél.
^

EGYSZERŰTŐL A BONYOLULTIG

A játéknak rendkívül sokféle változata van. Az egyszerűbb játékmenetekben az ellenfél játékosait kell kiiktatni, a bonyolultabbaknál komplex harci stratégiákat lehet kidolgozni.
^

ÁTMOZGAT TETŐTŐL TALPIG

Mindemellett kiváló mozgási lehetőség, hiszen a vesszők elől ki lehet térni elugrással, ellépéssel, elhajlással.
^

2-5 FŐNEK IDEÁLIS

A csapatok létszáma: 2-5 fő. Nagyobb létszámú csoport esetén lehet játszani az egyszerűbb, de pörgősebb játékokat, így mindenki bevonható.

Hogyan játsszuk?

A játék céljául sok minden kitűzhető!

Lehet, hogy egyszerűen semlegesíteni kell az ellenfél csapatát, lehet, hogy elraboljuk az ellenfél zászlaját és közben megvédjük a magunkét, vagy akár mindenki mindenki ellen, és az nyer egy személyben, aki bent marad.

A játékosok nagyon gyenge íjakból kilőtt szivacsvégű nyilakkal lövik meg az ellenfél csapatának tagjait. Akit eltalált egy nyíl, az játékmenettől függő hátrányt szenved, pl. kiesik, veszít egy életet, a csapata veszít egy pontot…stb. Egy forduló általában 10-20 percig tart, és egy nap 15-25 játékra is sor kerülhet.

A fordulók közt a játékvezető ellenőrzi a felszereléseket, a játékosokkal közösen megkeresi az elveszett vesszőket, a játékosok uzsonnázhatnak, és persze hősi győzelmeikről és még hősiesebb kudarcaikról regélhetnek. Győztesként vagy vesztesként, de jól érzik magukat!

Milyen a szivacsvégű nyílvessző?

Ez egy speciális, puha véggel ellátott vessző, amelyen a hegy felületét megnövelték és puha szivacsra cserélték.

Fontos beszélni a vesszők tartósságáról, strapabíróságáról.

Akinek van jártassága az íjászatban tudhatja, hogy a mi szempontunkból két nagyon fontos tulajdonsága van a vesszőnek.

Az egyik az anyaga!

A játékban csak alumínium vesszőket használunk, amelyek maximum elgörbülni tudnak, roncsolódásra gyakorlatilag nincs esély a kicsi húzóerejű íjak miatt.

Az alumíniumvessző másik jó tulajdonsága, hogy ha a csata hevében rálépnek is, nem keletkeznek láthatatlan repedések, legfeljebb elgörbül, így egyengetés után újra veszély nélkül használható.

^

3-szoros túlbiztosítás

A másik fontos dolog, a vessző keménysége, más szóval hajlíthatósága. A játékban használt íjak 18-20#-os történelmi íjak. A nyílvesszőket, melyeket ezekből az íjakból kilövünk, 60-70#-os csigás íjakhoz tervezték. Vagyis csak a számok alapján legalább 3-szoros a túlbiztosítás. Ráadásként a csigás íjak nagyobb energiát adnak le, mint ugyanolyan erejű történelmi társaik, nagyobb energiával gyorsítják a vesszőt.
^

gyártói extra védelem

Érdemes még azt is tudni, hogy a vesszőgyártók is túlbiztosítják a vesszőket, hátha van, aki az ajánláson túlmenve erősebb íjból lövi ki a vesszőt. Vagyis, ha ezt a vesszőt egy 80-90#-os íjból lőnénk ki, akkor sem károsodna. Végül mondhatjuk, hogy legalább 4-5-szörös a túlbiztosítás arra nézve, hogy a vessző a kilövéstől a célba érkezésig, vagy éppen a becsapódáskor ne károsodjon, és ezzel ne okozzon sérülést.

Sisakok

A sisakokat játék előtt teszteltük. Szivacs végű vesszőkkel, de erősebb íjjal közelebbről lőttünk a sisakra, annak minden károsodása nélkül. (Itt egy picit előre szaladva, a játékszabályok között ott van, hogy a fejlövés nem számít találatnak, ezzel is csökkentve az esélyét a fejlövésből adódó sérülésnek.)

Játékvezetők

A játék során segítők és játékvezetők felügyelik a biztonsági előírások betartását, illetve biztosítják a játék feltételeit, szavuk szent és vitathatatlan.

Milyen íjjal játsszák?

Gyenge, 18-20 font húzóerejű történelmi íjakról van szó, melyek a nyílvesszőt nem gyorsítják jobban, mint egy kézzel eldobott kislabda, melyet gyerekkorunkban a kiütőhöz használtunk, így ha elég ügyesek vagyunk akár ki is térhetünk előlük.

Fáj, ha eltalál?

A szivacsos vesszők nem ütnek olyan nagyot, hogy sérülést okozzanak, feltéve, ha betartják a biztonsági előírásokat.

Rendkívül fontos, hogy a játékosok a játék céljára tervezett védőmaszkot viseljék a játék egész ideje alatt, ugyanis egyedül a szem számára jelentenek veszélyt a szivacsos nyilak.

A játék során javasolt többrétegű laza ruházatot viselni.
A külföldi biztosítótársaságok felmérései szerint az íjcsata biztonságosabb sport mint a paintball, golf, a kocogás, a síelés, a tenisz, vagy akár az úszás.

A nyílvessző becsapódása mérsékelt fájdalmat okozhatnak, ám a játék hevében ezek szinte észrevehetetlenek, sőt inkább hozzájárulnak a játék életszerűségéhez, izgalmához.

Fontosabb játék- és biztonsági szabályok

Találatok

Fontos a becsületesség, hiszen a lövészen és a találatot szenvedett személyen kívül lehet, hogy senki nem látja a történteket és egy ebből kialakult vita nem csak elrontja a játékot, de a gyerekes jellemünk ékes bizonyítéka is.
Minden testfelület ér, kivéve a fej!
Fejre nem lövünk akkor sem, ha valaki kinéz a fedezék mögül.
Íj eltalálása is találatot jelent.
Együttes találat esetén mindkettő talál.
Ha a vessző előbb földet vagy más tereptárgyat érint, és aztán ütközik az ellenfélnek, nem találat

Játékmenet biztonsága

Biztonsági zónába menni nem szabad (játékmenettől függ)
Közelről az íjjal csak félig kihúzott állapotban szabad lőni.
(Mivel az íjak ereje attól függ, hogy mennyire húzzák ki, a lövés erejét csökkenteni lehet, ha kevésbé húzzuk ki.)
Sisakot levenni nem szabad, a sisakot csak a játékvezető törölheti meg.
Sisak nélküli emberre lőni nem szabad.
Bármilyen sérülést vagy rendellenességet azonnal jelezni kell a játékvezetőnek.

Felszerelés biztonsága

Az íjat üresen, vessző nélkül elengedni nem szabad
A játékos ne támaszkodjon az íjra, ne használja sétabotnak.
Az íjat a játékos játékon kívül vagy kézben, vagy a vállára akasztva vigye.
Lövéskor ne ütközzön a fedezékbe az íj szarva.
Ha hiba van, azonnal jelezzen, a játék megáll.

Mivel senki nem úgy születik, hogy tudja, hogyan kell íjászkodni, így aki bizonytalan, lehetősége van gyakorlásra céltáblánál.

Kik játszhatják?

Az íjcsata olyan sport, ahol a nők egyenlők a férfiakkal, és nem számít, hogy ki idős és ki fiatal. A testméretek és az erő sem olyan fontosak, mint a tervezés, a csapatszellem, az intelligencia és a határozottság. Itt a gyors gondolkodás és a döntésképesség teszi az embert jó játékossá.

A játékot 15-16 éves kor felett ajánljuk!

Az íjcsata, de általában az íjászat fejleszti a jellemet és a becsületességet!
A játékosok szembesülnek a stratégia és a csapatmunka fontosságával, miközben megnő az önbecsülésük és határozott döntésekre képes vezetőkké válnak.

Az íjcsata segítségével lerázhatjuk a mindennapi kötöttségeket és újra megérint minket a kaland és a játék lelkülete. Amikor elkezdődik a játék, mindenkinek felszökik az adrenalin szintje, és minden játékos csak egy dologra tud gondolni: a győzelem édes ízére!

Játékmenetek

Rengeteg játékmenetből lehet választani az egymás utáni fordulókban.

Lehet találat esetén azonnal kiesős, több életes, csapat-életes, vagy időre és pontokra játszott, zászló szerző, területvédő…stb.

Jó tanácsok

Mit szúrhatok el a játék alatt?

– Leveszem a védőmaszkomat a játékterületen. SOHA nem szabad levenni!
– Összetiprom a nyílvesszőt
– Túlságosan előreszaladok, amikor a csapatom rohamoz.
– Csapattársaimra lövök
– Elbámészkodom játék közben
– A lővonalba sétálok, miután kiestem a játékból

Hogy csináljam jól?

– Megbeszélem a játéktaktikát a csapatommal
– Kiállok, ha érvényes találat ért. Csalással a magam szórakozását is elrontom
– Nem félek támadni és élvezni a játékot
– Segítek társaimnak
– Nem szólok bele a játék menetébe miután kiálltam
– Rétegesen és lazán öltözködöm. Olyan ruhát veszek fel, amiért nem kár
– Stabil, lehetőleg magas szárú cipőben játszom
– Elég ételt és italt csomagolok magamnak

Mi a legrosszabb, ami történhet?

– Ott találnak el…. de garantáltan mindenki úgy megy innen haza, hogy nem csak keresztapa lehet utána
– Saját társaim találnak el
– Elesek futás közben

A mindent befolyásoló időjárás

Esőben lehet játszani?

Feltétlenül azt javasoljuk, hogy gondoljatok erre is az időpontfoglalás előtt és tervezzetek be egy esőnapot, vagy tartaléknak olyan fedett helyet ahol megtartható (pl. üres istálló, tornaterem, sátor)! Kültéri programoknál ez bevett gyakorlat – nálunk is – ez is a felkészülés része.
Ha az adott időpontban nem esik az eső a játékot természetesen megtartjuk a szabadban, részben ezért kérjük azt, hogy egyeztessünk, még mielőtt elindulnátok a pálya helyszínére!
Amennyiben úgy alakulna, hogy játék közben ér el minket az eső, annak mértékét figyelembe véve ott a helyszínen közösen eldöntjük, hogyan kezeljük. Jellemzően egy kis szemerkélő eső nem fog sokat befolyásolni, ha nagy zuhét kapunk addig megállítjuk a játékot és megvárhatjuk, amíg elvonul vagy az addig eltöltött idő alapján elszámolunk.

Mi a baj az esővel?

Azon kívül, hogy jó elázhatunk, a mi esetünkben, ha a maszkok lencséit folyamatos eső érné, egyszerűen nem látnátok ki rajta, mint egy autó, aminek nincs ablaktörlője.

A folyamatos törölgetés pedig fizikailag kivitelezhetetlen és elrontaná a játékélményt. A felázott talajon könnyen elcsúszhattok, és ki szeret a sárban fetrengeni?

Hidegben lehet játszani?
Akár fagypont alatt is. A paintballal ellentétben mindaddig, míg ti bírjátok a hideget, a felszerelés is. Tehát ha jól felöltöztök akár télen is kipróbálhatjátok magatokat, amíg nincs hó, vagy nincs jegessé fagyva a játék területe.

Hívj minket!